Čínske gule slon 40mm
Čínske gule s vyobrazením slonov. Gule sú kovové so smaltovým povrchom. V ich vnútri sa nachádza mechanizmus, ktorý pri pohybe vydáva zvuk a vibrácie. Svojou veľkosť 40mm sú určené najme začiatočníkom a ľuďom s menšími rukami. Balene v drevenej ozdobnéj krabičke.
Aj keď môžu čínske gule na prvý pohľad pripomínať hračku, v skutočnosti ide o praktickú pomôcku na cvičenie. Cvičenie s nimi je zábavné a už pár minút denne má pozitívne účinky v prevencií mnohých civilizačných chorôb.
Pozitívne účinky čínskych gulí
Podľa čínskej medicíny sú všetky vitálne orgány tela sú prepojené s rukami a chodidlami. Tým, že človek guľami stimuluje rôzne akupresúrne body na rukách, dokáže rozprúdiť svoju vnútornú energiu a následne aj krvný obeh v celom tele.
Správne prúdenie energie a krvi bráni rozvoju rôznych civilizačných chorôb, ku ktorým patrí napríklad vysoký krvný tlak. V Číne majú až 80% úspešnosť liečby vysokého krvného tlaku pomocou čínskych gulí a to bez použitia akýchkoľvek liekov.
Cvičeniu s čínskymi guľami sa pripisuje aj pozitívny vplyv na dlhovekosť. Okrem toho môže byť prospešné aj pre ľudí, ktorí vykonávajú stereotypnú prácu rukami, napríklad prácu s počítačom. Bráni totiž rozvoju, prípadne zmierňuje prejavy, syndrómu karpálneho tunela. Ide o ochorenie nervov ruky, ktoré sprevádza bolesť a znížená pohyblivosť a dnes sa stáva čoraz väčším problémom.
Pravidelné cvičenie s čínskymi guľami posilňuje svaly ruky a šľachy. Rovnako zmierňuje aj prejavy reumatickej choroby na rukách. V neposlednom rade netreba zabúdať na to, že pôsobí aj proti stresu.
Cvičenie s čínskymi guľami
Čínske gule sú určené do ruky. Základným cieľom je neustála rotácia gúľ v dlani a prstoch. Na začiatku sa gule rotujú tak, že sa neustále dotýkajú jedna druhej. Keď človek pokročí, zvyšuje rýchlosť rotácie, až sa mu podarí gule oddeliť. Pokročilí používatelia s nimi dokážu nakoniec cvičiť aj bez toho, aby sa gule vôbec dotýkali.
Čínske gule sú dostupné vo veľkostiach 40 mm, 50 mm a 55 mm. Čím zručnejší človek s nimi je, tým väčšie by si mal zvoliť. Menšie sú určené začiatočníkom a ľuďom s menšími rukami. Väčšie zase pokročilým používateľom a ľuďom s rukami väčšími.
Pôvod čínskych gulí
Predpokladá sa, že čínske gule majú svoj pôvod v čínskom meste Pao-ting, ktoré leží v provincii Chepej. Pôvodne sa vyrábali zo železa a preto sa doteraz v niektorej literatúre označujú ako „železné gule“.
Ich hromadná výroba začala za čias dynastie Ming, okolo roku 1370. V tomto období sa začali gule vyrábať duté a v ich vnútri sa nachádzal systém, ktorý vydával zvuk. Najčastejšie vraj šlo o „rev draka“ alebo „spev vtákov“.
Čínske gule sa rýchlo rozšírili po celej krajine a dodnes sa v meste Pao-ting nájdu majstri, ktorí sa zaoberajú výhradne ich výrobou.